Zarządzanie Operacyjne Portem Lotniczym

🎓 Typ studiów: Podyplomowe
🏫 Forma studiów: Niestacjonarne
⏳ Czas trwania: 1 rok
🇵🇱 Język: Polski

O kierunku

Studia z zarządzania operacyjnego portem lotniczym są dedykowane dla osób zainteresowanych tą problematyką, w szczególności osób zatrudnionych lub starających się o zatrudnienie na stanowiskach związanych z zarządzeniem portem lotniczym, zarządzaniem operacjami w portach lotniczych, czy utrzymaniem lub rozbudową infrastruktury lotniskowej.

Założeniem organizatorów studiów jest stworzenie uczestnikom warunków, które pozwolą w przystępnej formie (wykłady są wzbogacone prezentacją multimedialną, nacisk na zajęcia praktyczne) i w niewielkiej grupie na czynny udział w prowadzonych zajęciach. W szczególności poprzez możliwość pracy na przykładach praktycznych, czy też prowadzenia dyskusji z wykładowcą i innymi uczestnikami studiów. Celowi temu ma służyć wprowadzenie limitu miejsc (35) oraz prowadzenie zajęć w kameralnych grupach, w czasie których będzie można konsultować konkretne problemy praktyczne i prowadzić studium przypadków.

Zamiarem organizatorów jest to, aby każdy uczestnik czuł, że podjęty wysiłek edukacyjny rzeczywiście przyczynił się do poszerzenia jego wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania operacyjnego portem lotniczym.

Założeniem studiów jest uzyskanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w tych kwestiach związanych z zarządzeniem operacjami portem lotniczym, które wymagają pogłębionej wiedzy i znajomości najlepszych praktyk lotniskowych. Zakłada się, że zdobytą wiedzę i umiejętności uczestnicy będą implementować w swoich organizacjach, z uwzględnieniem czynników lokalnych.

Wybór tematyki studiów i poszczególnych modułów wynika z rozmów z praktykami sektora i skupia się na tych zagadnieniach, które wpływają na efektywność i bezpieczeństwo prowadzenia operacji lotniskowych.

Program studiów uwzględnia zalecenia EASA, aby szkolenia dla pracowników lotnisk nakierowane były na rozumienie lotniska jako pewnej całości i wzajemnej relacji pomiędzy poszczególnymi funkcjami i rodzajami działalności na lotnisku.

Atuty kierunku

IATA Certificate

  • Certyfikat szkoleniowy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) otwiera nowe możliwości kariery.
  • Certyfikaty IATA cieszą się światowym uznaniem.
  • Kurs „Overview of the Air Transportation System” zawiera wprowadzenie do systemu transportu lotniczego i wskazuje na współzależności pomiędzy jego elementami oraz potrzebę współpracy pomiędzy: liniami lotniczymi, lotniskami, władzami lotnictwa cywilnego i służbami żeglugi powietrznej.

Program

Moduł I. Port Lotniczy - standardy zarządzania

  • System zarządzania portem lotniczym
  • Airport Operation Plan, od projektu do implementacji
  • ICAO TAM (Total Airport Management) - kompleksowe zarządzanie operacyjne portem lotniczym
  • System zarządzania bezpieczeństwem w porcie lotniczym
  • System monitorowania zgodności w porcie lotniczym
  • Warsztaty praktyczne (preferowana wizyta studyjna na lotnisku)

Moduł II. Otoczenie biznesowe portu lotniczego

  • Prognozy ruchu lotniczego
  • Przepustowość portu lotniczego
  • Planowanie rozwoju infrastruktury portu lotniczego
  • Współpraca z przewoźnikiem lotniczym
  • Współpraca z agentami handlingowymi
  • Współpraca ze służbami żeglugi powietrznej
  • Służba Zarządzania Płytą Postojową (AMS) od koncepcji do wdrożenia
  • Systemy teleinformatyczne w porcie lotniczym, integracja i bezpieczeństwo

Moduł III. Otoczenie prawne portu lotniczego

  • Otoczenie prawne portów lotniczych (regulacje EASA, prawo krajowe)
  • Uwarunkowania prawne planu generalnego portu lotniczego
  • Wpływ polityki UE dot. klimatu (Zielony Ład) na działalność portów lotniczych
  • Regulacje dotyczące cyber-bezpieczeństwa w działalności portów lotniczych

Moduł IV. Bezpieczeństwo operacji w porcie lotniczym

  • Bezpieczeństwo i organizacja prac budowlanych w polu manewrowym
  • Użytkowanie bezzałogowych statków powietrznych w okolicy portu lotniczego
  • Systemy wykrywania bezzałogowych statków powietrznych w portach lotniczych.
  • Sytuacje kryzysowe - plan działania w sytuacji zagrożenia w praktyce
  • Wyzwania w zakresie ochrony przed aktami bezprawnej ingerencji
  • Organizacja „wydarzeń specjalnych” (na przykładzie EURO2012)
  • Inne zagadnienia związane z bezpieczeństwem (np. zarządzanie ożywioną przyrodą, dane dotyczące lotniska)

Moduł V. Repetytorium dyplomowe kończące się egzaminem dyplomowym

Studia adresowane są do:

  • pracowników portów lotniczych i lotnisk, w szczególności osób zaangażowanych w zarządzanie portem lotniczym, zarządzanie operacjami w porcie lotniczym lub utrzymaniem/rozbudową infrastruktury lotniskowej,
  • pracowników zajmujących się operacjami w firmach i instytucjach lotniczych innych niż porty lotnicze: przewoźników lotniczych, agentów handlingowych, podmiotów zapewniających służby żeglugi powietrznej, nadzoru lotniczego,
  • innych osób zainteresowanych problematyką zarządzania operacjami w porcie lotniczym (np. pracownicy firm świadczących usługi dla lotnisk).

Opinie

Opinia Dyrektora Kierunku

sebastian mikosz

Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w programie Aviation Management.

Pięć lat temu Uczelnia Łazarskiego postanowiła rozpocząć specjalistyczną edukację w dziedzinie lotnictwa. W związku z tym kierownictwo Uczelni uruchomiło Akademię Lotniczą Łazarskiego: wyspecjalizowany wydział mający na celu zapewnienie dostępu do najlepszych profesorów i najlepszej wiedzy branżowej. Dzięki tej decyzji Uczelnia Łazarskiego stała się europejskim punktem odniesienia, zwłaszcza w dziedzinie prawa lotniczego, ale także w szkoleniu pilotów. Udało jej się przyciągnąć nie tylko wykładowców, ale także praktyków lotnictwa i oczywiście entuzjastów lotnictwa, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, będąc jednocześnie aktywnymi menedżerami i nauczycielami.

Dziś, bazując na tym sukcesie, zdecydowaliśmy się dodać pełny program studiów magisterskich z zarządzania lotnictwem w ramach Akademii Lotniczej Łazarskiego. Ten wspaniały program będzie miał swoją pierwszą edycję w 2024 roku i wszyscy gorąco zapraszamy do dołączenia do programu Master of Arts Aviation Management i stania się częścią jego sukcesu!

Sebastian Mikosz
Dyrektor kierunku “Aviation Management”

Specjalność “Aviation Management” powstała dzięki współpracy Uczelni Łazarskiego z takimi partnerami jak IATA, PLL LOT i PGL. W trakcie dwuletniego programu studenci odbywają zajęcia stacjonarne na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, online oraz praktyczne warsztaty z ekspertami IATA w Genewie. Mogą także bezpłatnie i w dowolnym czasie korzystać z naszego symulatora lotów oraz integrować się podczas licznych wydarzeń, które dla nich organizujemy, a także mają możliwość latania z instruktorem na certyfikowanych symulatorach. Po ukończeniu studiów absolwenci programu Airline Management otrzymają dyplom Uczelni Łazarskiego oraz certyfikat IATA – najbardziej rozpoznawalny na świecie dokument potwierdzający kompetencje do pracy na rynku transportu lotniczego.

PhD Anna Konert
Dyrektor Lazarski Aviation Academy,
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego

Students and alumni feedback

I have always been interested in aviation, and my dream has always been to become a pilot. Unfortunately, for various reasons, I was unable to fulfill it, but my fascination with this subject remained. For this reason, I decided to study „Air Traffic Administration”. Specialization subjects provide a wide range of knowledge about aviation and are conducted in a variety of forms, which makes them more interesting. In addition, there are also meetings and talks with representatives of institutions related to aviation, where you can learn a lot of practical information, and this is what makes the studies interesting and gives many opportunities for development.

Krystian Stasiewicz
Student of Air Traffic Administration

Students and alumni feedback

Krystian Stasiewicz

I have always been interested in aviation, and my dream has always been to become a pilot. Unfortunately, for various reasons, I was unable to fulfill it, but my fascination with this subject remained. For this reason, I decided to study "Air Traffic Administration". Specialization subjects provide a wide range of knowledge about aviation and are conducted in a variety of forms, which makes them more interesting. In addition, there are also meetings and talks with representatives of institutions related to aviation, where you can learn a lot of practical information, and this is what makes the studies interesting and gives many opportunities for development.

Krystian Stasiewicz

student of Air Traffic Administration
Krystian Stasiewicz

I have always been interested in aviation, and my dream has always been to become a pilot. Unfortunately, for various reasons, I was unable to fulfill it, but my fascination with this subject remained. For this reason, I decided to study "Air Traffic Administration". Specialization subjects provide a wide range of knowledge about aviation and are conducted in a variety of forms, which makes them more interesting. In addition, there are also meetings and talks with representatives of institutions related to aviation, where you can learn a lot of practical information, and this is what makes the studies interesting and gives many opportunities for development.

Krystian Stasiewicz

student of Air Traffic Administration

Kadra

dr hab.
Piotr Kasprzyk

Kierownik kierunku

Radca prawny, pilot szybowcowy i PPL, specjalista ds. prawa lotniczego, Dyrektor Komponentu Lotniskowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym

dr 
Piotr Czech

Dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie, ekspert i konsultant w dziedzinie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego i przepisów dot. eksploatacji, certyfikacji lotnisk i żeglugi powietrznej

Michał Witkowski

Dyrektor Operacyjny,

Zastępca Dyrektora Portu w PPL S.A.

Dominika Marzec

Inżynier Transportu w specjalności Nawigacja Powietrzna, Compliance Manager Lotniska Chopina w Warszawie oraz Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost.

Wojciech Ociesa

Pilot, planista infrastruktury lotniskowej w Centralnym Porcie Komunikacyjnym w Biurze Strategii i Planowania

Piotr Czuban

Kapitan – pilot samolotu biznesowego (premium class)

Marcin Ciupa

Dyrektor ds. Operacyjnych Portu Lotniczego Wrocław

Jarosław Kowalski

Doświadczony menedżer IT i architekt systemów z ponad 20-letnim stażem w projektowaniu, wdrażaniu ekosystemów IT oraz w zarządzaniu organizacjami IT. 

Piotr Schielmann

Od ponad 20 lat pracuje dla wiodących firm konsultingowych w branży lotniczej, zajmujących się strategią rozwoju portów lotniczych i nowych technologii w lotnictwie.

Marcin Trybus

Dyrektor Pionu Operacyjnego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o.

Michał Witkowski

Dyrektor Biura Operacyjnego Lotniska Chopina, zastępca Dyrektora Lotniska Chopina

Sebastian Mikosz

Aviation Management Program Director

Dominik Wąż

lawyer, communication pilot

Anna Konert


Director of Lazarski Aviation Academy, Dean of the Faculty of Law and Administration

Anna Konert

PhD
Tomasz Balcerzak


Military pilot, former CEO of Eurolot Airlines, expert in the aviation industry

Tomasz Balcerzak

PhD
Mateusz Osiecki


International law specialist, editor of the portal “International Observer”

Mateusz Osiecki

PhD
Ewa Jasiuk


Advocate, expert in European and international aviation law

Ewa Jasiuk

PhD
Agnieszka Kunert-Diallo


Chief Compliance Officer at PLL “Lot”, Director of the Compliance Department at the Polish Aviation Group

Agnieszka Kunert-Diallo

PhD
Katarzyna Łuczak


Legal counsel at the Civil Aviation Authority

Katarzyna Łuczak

PhD
Anna Burchacińska-Mańko


Legal advisor specializing in aviation and tourism law

Anna Burchacińska-Mańko

Krystyna Marut


Legal advisor specializing in aviation and tourism law

Krystyna Marut

Edyta Michalak


Legal advisor specializing in aviation and tourism law

Edyta Michalak

Dominik Wąż


Lawyer, communication pilot

Dominik Wąż

Opłaty

Opłaty za studia na rok akademicki 2024/2025

Studia podyplomoweczesne2 raty4 raty
Zarządzanie Operacyjne Portem Lotniczym7 900 zł8 100 zł8 300 zł
  • opłata rekrutacyjna w wysokości 200zł
  • 10% zniżki przy zapisie do 30 czerwca i spełnieniu wymogów rekrutacyjnych*
  • 20% zniżki dla absolwentów Uczelni Łazarskiego**

*cena obowiązuje do 30.11.2024 r.
**zniżki nie łączą się z innymi zniżkami

Terminy płatności

Płatność jednorazowa

  • Opłatę czesnego uiszcza się jednorazowo w całości 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.

Płatność ratalna

Terminy płatności czesnego w dwóch ratach

  • I rata – 7 dni przed rozpoczęciem zajęć
  • II rata – do 1 lutego 2025 r.

Terminy płatności czesnego w czterech ratach

  • I rata – 7 dni przed rozpoczęciem zajęć
  • II rata do 15 grudnia 2024 r.
  • III rata do 1 lutego 2025 r.
  • IV rata do 1 kwietnia 2025 r.

Opłaty za studia dokonujemy na indywidualny numer konta, podawany w procesie IRK.

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z działem finansowym, e-mail: kwestura@lazarski.edu.pl 

Kontakt

Na pytania związane z procesem rekrutacji, wymaganymi dokumentami, programem studiów odpowie:

Centrum Kształcenia Podyplomowego

Sprawdź podobne kierunki studiów