Symulatory

Praktyka czyni mistrza. W Lazarski Aviation Academy zdobywacie wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim rozwijacie swoje umiejętności praktyczne, korzystając m.in. z profesjonalnych symulatorów lotniczych i laboratoriów.

 

Symulator A320 FNPT II/MCC

Airbus A320 to jeden z najpopularniejszych samolotów użytkowanych obecnie w lotnictwie cywilnym. Obsługuje on loty krótkiego i średniego zasięgu w liniach lotniczych na całym świecie. Zabiera na pokład maksymalnie 186 osób. Warto dodać, że był on pierwszym w historii samolotem cywilnym wykorzystującym układ sterowania fly-by-wire.
W strefie JetZone na Uczelni Łazarskiego dostępny jest symulator A320 z kabiną odwzorowaną 1:1 w stosunku do prawdziwego samolotu. Wizualizacja lotu została wykonana na dużym ekranie cylindrycznym wraz z trzema projektorami. Działa w oparciu o wizualną platformę symulacyjną Prepar3D. Funkcje symulatora obejmują m. in. zmianę warunków pogodowych lub pory dnia, a do użytkowania dostępnych jest wiele lotnisk na całym świecie.

Symulator DA 40/42 FNPT II

Diamond DA40 to jeden z najbardziej zaawansowanych samolotów typu śmigłowego na świecie. Popularny stał się zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i w lotnictwie państwowym. Symulator Diamond w strefie JetZone działa w oparciu o wizualną platformę symulacyjną Prepar3D, zaś sama wizualizacja obejmuje aż 6 ekranów. Doskonale odwzorowano także konsolę środkową oraz układ sterowania.

Symulator ALSIM AL250 FNPT II

Alsim AL250 jest typem bardzo wszechstronnego symulatora przeznaczonego przede wszystkim do prowadzenia szkoleń lotniczych na najwyższym poziomie. Reprezentuje kilka różnych typów samolotów SEP i MEP, a także posiada wiele opcji konfiguracji - wskaźniki analogowe lub Glass cockpit/EFIS. Wizualizacja na projektorach. Ma tradycyjny sposób sterowania (wolant). Odtwarza większość parametrów lotu, dźwięki otoczenia, a także zachowania systemów analogiczne do tych, jakie towarzyszą pilotom w trakcie prawdziwego lotu. Dostępne są także symulacje awarii poszczególnych podzespołów, zmiany pory dnia i nocy, a także konfiguracje warunków atmosferycznych. Alsim AL250 to najnowszy sprzęt zainstalowany w strefie JetZone.

Laboratorium Nawigacji Lotniczej

Uczelnia Łazarskiego dysponuje nowoczesnym symulatorem lotów działającym w ramach Laboratorium Nawigacji Lotniczej dla kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence. Urządzenie zainstalowane jest w sali 270 (II piętro, sektor F). Symulator jest przeznaczony dla studentów kierunku, służy do nauki pilotowania samolotów, a także do przyswajania zagadnień związanych bezpośrednio z nawigacją, meteorologią czy nomenklatura lotniczą. Naukę wspiera oprogramowanie obejmujące dwa popularne wysokiej klasy symulatory lotów: Microsoft Flight Simulator 2020 oraz X-Plane 11.
Rdzeniem wyposażenia symulatora jest komputer z zainstalowanym procesorem Intel Core i9-9900K oraz kartą graficzną GeForce RTX 3090 Gaming Trinity 24GB. Dzięki tym elementom loty wykonywane na symulatorach są płynne, a towarzyszące im efekty (opady, nasłonecznienie, warstwy chmur) w pełni oddają realia pracy w kokpicie. Wykorzystanie trzech 55-calowych telewizorów Samsung z technologią 4K sprawia, że korzystając z urządzenia, można poczuć się jak w prawdziwym samolocie. Obsługa symulatora odbywa się za pomocą klawiatury, myszy, a także joysticka HOTAS Warthog PC oraz pedałów T. Flight Rudder przeznaczonych specjalnie do tego typu urządzeń. Jednakże prawdziwym rarytasem dla przyszłych pilotów jest tutaj system RealSimGear G1000 Suite, na którym wyświetlane są dane nawigacji lotu, podgląd sztucznego horyzontu, czy informacje dotyczące wysokości i prędkości w podobieństwie do ekranów dostępnych w prawdziwych cywilnych statkach powietrznych.

Laboratorium prawa i procedur lotniczych

Znajduje się w Sali Rozpraw (pokój 265, II piętro, sektor F). Studenci kierunku Prawo lotnicze z pilotażem mogą korzystać z niego na tych samych zasadach, jak studenci innych kierunków WPiA, ale także odbywają tam praktyki w ramach swojego programu studiów. Pomieszczenie laboratorium w dużej mierze odwzorowuje warunki panujące w rzeczywistych salach sądowych. Znajdują się w nim m. in. miejsce dla składu sędziowskiego, ława oskarżonych, stanowiska dla prokuratora i obrońcy, podium dla przemawiających oraz miejsce dla publiczności. Dzięki temu studenci odbywający praktyki w Sali Rozpraw mogą poczuć się jak prawdziwi sędziowie, prokuratorzy czy adwokaci lub po prostu osoby obserwujące przebieg rozprawy.

Sala jest także w pełni przystosowana także do spotkań przygotowawczych w ramach symulacji moot court. Zajęcia dla studentów prowadzone są jedynie przez praktykujących prawników specjalizujących się w prawie lotniczym.

Contact

If you have questions on 
research issues, please contact:

PhD Anna Konert

Director of Lazarski Aviation Academy,
Dean of the Faculty of Law and Administration

(+48) 22 54 35 314

a.konert@lazarski.edu.pl