Dlaczego sok pomidorowy najlepiej smakuje w chmurach?

Dlaczego sok pomidorowy smakuje lepiej w trakcie lotu?

Nawet ci, dla których sok pomidorowy na ziemi nie jest niczym specjalnym, sięgają po niego podczas podróży samolotem. To prawdziwy fenomen potwierdzony danymi linii lotniczych oraz badaniami.

Ten fenomen już w 2018 r. opisał Business Insider Polska. Przytoczył wyniki badania przeprowadzonego wśród 7,5 tys. pasażerów Austrian Airlines. Aż 51 proc. z nich zadeklarowało, że pije sok pomidorowy podczas lotów. Jedna trzecia wskazała wręcz, że sok pomidorowy z solą i pieprzem to element lotniczego „rytuału”. Przewoźnik wyliczył, że każdego roku serwuje 180 tys. litrów tego napoju na swoich pokładach.

W 2023 r. szwajcarski przewoźnik Swiss poświęcił temu zagadnieniu jeden z materiałów w ramach cyklu „Ask the Expert”. – To jak żucie gumy, aby wyrównać ciśnienie. Wszystko zależy od wysokości [nad poziomem morza – przyp. red.] – powiedział jeden z pasażerów w sondzie wideo.

Niższe ciśnienie i hałas wpływają na smak

I rzeczywiście, w kabinie samolotu pasażerskiego panuje inne ciśnienie atmosferyczne, niż wtedy, gdy stoimy na ziemi. Odpowiada ono przebywaniu na wysokości 2-2,5 tys. metrów, czyli jak na szczycie Rysów w Tatrach. W takich warunkach układ krążenia człowieka jest bardziej obciążony, a organizm domaga się m.in. wspomagającego jego pracę potasu. Sok pomidorowy jest jego bardzo dobrym źródłem.

Money.pl powołał się na wyniki dwóch innych badań. Po pierwsze przeprowadzonych dekadę temu przez naukowców z Instytutu Fraunhofera. W symulatorze Airbusa A310 imitowano warunki na różnych wysokościach – nie tylko ciśnienie, ale również hałas i turbulencje. Okazało się, że im dalej od ziemi, tym smak soku pomidorowego staje się bardziej atrakcyjny i orzeźwiający. Uczestnicy badania lepiej oceniali smak w trakcie symulowanego lotu niż podczas przebywania poza kabiną symulatora.

Naukowcy z Cornell University przyjrzeli się wpływowi hałasu na odbieranie wrażeń smakowych. Stwierdzili, że szum powietrza oraz odgłosy silników „upośledzają” odczucie smaku słodkiego i umami, który to kojarzony jest m.in. z pomidorami. W takich warunkach mózg interpretuje sygnały wysyłane przez kubki smakowe w kontakcie z sokiem pomidorowym jako mniej słony i gorzki, przez co dla wielu smaczniejszy.

Sok pomidorowy wybiera 1 na 10 pasażerów

Jednak nie tylko biologia, chemia i fizyka decydują o tym, że w powietrzu sięgamy chętnie po sok pomidorowy, nawet jeśli nie pijemy go zbyt często na ziemi. Działają też mechanizmy socjologiczne.

– To prawda, że sok pomidorowy jest bardzo popularnym napojem podczas lotu. Serwujemy około 60 tys. litrów każdego roku. Prawdopodobnie dochodzi do naśladownictwa: jeśli pasażerowi z przodu podano sok pomidorowy, następny pasażer również może o niego poprosić – mówi Pascal Derksen, odpowiedzialny za menu pokładowe w Swiss, w nagraniu „Ask the Expert”. Wyliczał, że na każdym rejsie średnio po sok pomidorowy sięga 1 na 10 podróżnych.

Ekspert wyjaśnił, że na wrażenia smakowe ma wpływ także niższa wilgotność powietrza w samolocie, dotyczy to zwłaszcza napojów słodkich. – Na przykład, słodkie białe wino będzie smakować bardziej atrakcyjnie w warunkach naszych kabin, niż choćby Bordeaux ze wszystkimi jego taninami, które będzie miało tendencję do wysuszania podniebienia – podkreślił Derksen.

Lotnictwo na Uczelni Łazarskiego

Zachęcamy do eksplorowania intrygującego świata współczesnego lotnictwa czytając naszego bloga oraz zapisując się na kierunki lotnicze na Lazarski Aviation Academy w Uczelni Łazarskiego.

Miejsce, gdzie startują marzenia. Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.

Zobacz także

Jak funkcjonuje ruch lotniczy? FIR i bezpieczeństwo w przestworzach

Choć gołym okiem tego nie widać, ruch lotniczy nieustannie rośnie i nic nie wskazuje ...

Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie – ewolucja i standaryzacja systemu SMS

System Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) to jeden z kluczowych elementów współczesnego lotnictwa cywilnego. Rozwój i ...

Język angielski a bezpieczeństwo w lotnictwie

W międzynarodowym lotnictwie cywilnym obowiązującym językiem w komunikacji jest język angielski. Poprawna, precyzyjna komunikacja ...