Procedura KE za brak testów alkomatem dla pilotów i stewardess
Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce za brak wdrożenia obowiązkowych testów na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu u pilotów i personelu pokładowego. To skutek kontroli, którą EASA przeprowadziła w styczniu 2024 r. Wykazała ona, że takich badań nie prowadzi się obowiązkowo na polskich lotniskach, ani w przypadku operatorów krajowych, ani z państw trzecich lądujących w portach lotniczych na terenie Polski.
Jak poinformował serwis TVP World, Polsce dano dwa miesiące na odniesienie się do zarzutów. W razie niedochowania terminu, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Komponent lotniskowy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego ma kosztować 42 mld zł – powiedział dr Filip Czernicki, prezes spółki CPK, w rozmowie z wnp.pl. Kluczowe jest jednak 20 proc. tej kwoty, czyli 8-9 mld zł. Taki wkład miał wnieść potencjalny inwestor w zamian za udziały w spółce zarządzającej lotniskiem w Baranowie i jej przyszłych dochodach. W 2023 r. do tej roli wybrano francusko-australijskie konsorcjum Vinci Airports i IFM. Obecny zarząd chce zaangażować do tej roli Polskie Porty Lotnicze (PPL).
– Lotnisko CPK będzie wysoko rentownym przedsięwzięciem. W interesie państwa polskiego jest, żebyśmy to my czerpali dochody z tego przedsięwzięcia – podkreślił Czernicki. Dodał, że rozmowy z PPL mają zostać sfinalizowane jeszcze przed końcem roku.
Nowy przewoźnik zainaugurował połączenia z Warszawy
Linie lotnicze Air Arabia w piątek 20 grudnia rozpoczęły regularne rejsy między Lotniskiem Chopina w Warszawie a Szardżą, drugim po Dubaju miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odbywają się pięć razy w tygodniu. Warszawa to drugie polskie miasto w siatce tego przewoźnika. Od czerwca obsługuje on już trasę między Szardżą i Krakowem.
Serwis Rynek Lotniczy wylicza, że Air Arabia ma w ofercie połączenia do 206 miast na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Azji i Europie. Flota przewoźnika to 82 samoloty Airbusa z rodziny A320/A321. Oczekuje on na dostawę kolejnych 120 samolotów tego producenta.
LOT rozwija skrzydła za oceanem
Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły pierwszy business lounge pod własną marką poza Polską. Znajduje się w Terminalu 5 lotniska O’Hare w Chicago, mieście słynącym z licznej obecności Polonii. Portal money.pl przypomina, że inwestycja ta to realizacja ogłoszonej w październiku 2023 r. strategii przewoźnika na lata 2024-2029, zgodnie z którą LOT ma być nie tylko większy, ale i lepszy. Wstęp do business lounge’u LOT-u przysługuje pasażerom klasy biznes oraz posiadaczom odpowiedniego statusu w programie lojalnościowym. Przewoźnik podpisał także umowy z liniami lotniczymi spoza sojuszu Star Alliance, dla których będzie to salonik kontraktowy i umożliwia odpłatny wstęp pozostałym pasażerom.
90 lat największego portu lotniczego w Polsce
Lotnisko Chopina obchodzi w tym roku 90. urodziny. Z tej okazji w zabytkowym budynku Trybuny II Toru Wyścigów Konnych w Warszawie zorganizowano jubileuszową galę pod hasłem “Follow Me. Podążaj za marzeniami”. Serwis Polskiego Radia przypomniał, że otwarty w 1934 r. port lotniczy na Okęciu jest dziś największym lotniskiem w kraju i dopiero od 2001 r. funkcjonuje pod nazwą Lotnisko Chopina. W tym roku stołeczny port odprawi rekordową liczbę pasażerów. Już 6 grudnia po raz pierwszy powitano w nim 20-milionową pasażerkę. Uczelnię Łazarskiego oraz Lazarski Aviation Academy na gali reprezentowała dr hab. Anna Konert, prof. Uczelni Łazarskiego, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, Dyrektor Lazarski Aviation Academy.
Czy wiesz, że...
Pierwszą stewardesą w historii była Ellen Church, amerykańska pielęgniarka. W 1930 r. została zatrudniona przez Boeing Air Transport (obecnie United Airlines).
Checesz stać się częścią świata lotniczego?
Rozpocznij studia lotnicze na Lazarski Aviation Academy! Zyskaj jednocześnie umiejętności pilotażu oraz znajomość prawnych regulacji lotniczych.
Lazarski Aviation Academy
Miejsce, gdzie startują marzenia. Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.