Co najmniej 7 mld zł planują wydać na inwestycje w najbliższych kilku latach regionalne porty lotnicze. To przede wszystkim rozbudowa terminali, remonty i budowy dróg startowych oraz stanowisk postojowych. Nie brakuje też projektów AirportCity i nakładów na zieloną energię. Związek Regionalnych Portów Lotniczych podkreśla, że w perspektywie do 2040 r. liczba pasażerów w Polsce ma się podwoić do 100 mln rocznie.
Polskie Linie Lotnicze LOT zdobyły dwa Boeingi 787-8 Dreamliner. Słowo „zdobyły” jest jak najbardziej adekwatne w obliczu wieloletnich terminów oczekiwania na dostawy samolotów. Przewoźnik pozyskał używane maszyny z floty Thai Airways. Dostarczone zostaną w 2026 r. – Wartość takiej umowy liczona jest w setkach milionów złotych, ale poniżej miliarda. Te dwa samoloty zostaną pozyskane w formule leasingu operacyjnego – powiedział Michał Fijoł, prezes PLL LOT.
Drastyczny spadek popytu na loty między Kanadą i USA
Polityczne napięcie między Waszyngtonem i Ottawą zbiera żniwo. Firma OAG poinformowała o niewidzianych nigdy dotąd spadkach liczby rezerwacji na loty między obu krajami. „Licząc od kwietnia do września br. pasażerowie zdecydowali się, póki co, na mniej od 71,4 do 75,7 proc. biletów (w zależności od porównywanego miesiąca) niż w analogicznym okresie poprzedniego roku” – czytamy w serwisie pasażer.com.
„Przyczyny spadku popytu na podróże między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi są złożone, ale jego głównym katalizatorem jest znaczne pogorszenie się relacji między krajami pod rządami nowej administracji federalnej Donalda Trumpa” – dodano.
– Mamy zielonych aktywistów, którzy chcą zakazać latania po Europie. Co się wtedy stanie? Być może na naszym kontynencie lotnictwa nie będzie, ale reszta świata będzie nadal działać bez zastanowienia. Trzeba przestać traktować lotnictwo jak kozła ofiarnego – ostrzegł Bertrand Piccard, współczesny pionier lotnictwa, podczas Airbus Summit 2025. Ocenił, że zrównoważone paliwo lotnicze wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jego zdaniem przyszłość awiacji to ciekły wodór. Wskazał też na nieefektywność kontroli ruchu lotniczego.
Prezesowi Ryanaira w irlandzkiej restauracji Luvida wystawiono rachunek z doliczonymi dodatkowymi opłatami, m.in. za wybór stolika, dodatkowe miejsce na nogi i priorytetową obsługę. Był to żart ze strony menedżerki lokalu. Serwis fly4free.pl napisał, że Michael O’Leary podszedł do tego z humorem.
Checesz stać się częścią świata lotniczego?
Rozpocznij studia lotnicze na Lazarski Aviation Academy! Zyskaj jednocześnie umiejętności pilotażu oraz znajomość prawnych regulacji lotniczych.
Miejsce, gdzie startują marzenia.
Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.