Kapitał zakładowy Centralnego Portu Komunikacyjnego został powiększony o 1,9 mld zł. To kolejna – po grudniowej – transza z kwoty 3,5 mld zł zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska.
– CPK jako spółka celowa realizuje ustawowe zadania inwestycyjne, które wymagają nakładów z budżetu państwa. Bez przekazanych środków ich wykonanie nie byłoby możliwe. Tym samym pokazujemy, że program CPK jest realizowany, a kluczowe inwestycje infrastrukturalne jak nowe lotnisko czy szybka kolej powstaną – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, cytowany w komunikacie
Dostawa pierwszego Airbusa A321XLR Wizz Aira opóźniona
Airbus A321XLR swój pierwszy lot odbył w listopadzie. To samolot wąskokadłubowy, który ma zasięgiem konkurować z samolotami szerokokadłubowymi. Trzecim klientem na ten typ samolotu (po Iberii i Aer Lingus) jest węgierski Wizz Air, który dzięki temu będzie mógł rozszerzyć siatkę połączeń, np. z Londynu do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej. Samolot miał wejść do służby od 31 marca, ale jego dostawa została opóźniona. Wizz Air nie planuje otwierania tras za ocean, ale Airbusami A321XLR chce latać na przykład do Indi
Nowe międzynarodowe lotnisko Gelephu w Bhutanie nie będzie przypominać terminali, jakie znamy z większości regionów świata. Według wizji architektów ma wyglądać jak osiedle domów ze spadzistymi dachami. Projekt łączy tradycyjne rzemiosło i nowoczesny design. Port lotniczy ma zostać otwarty w 2029 r. i stać się bramą do Bhutanu, czyli liczącego 750 tys. mieszkańców państwa na wschodzie Himalajów. Do 2040 r. ma obsługiwać 1,3 mln pasażerów rocznie. Autorem projektu terminala jest Bjarke Ingels Group (BIG), znana m.in. z projektu opery w Kosowie czy Mandarin Oriental Residences w Abu Dhabi.
Na liście połączeń transkontynentalnych LOT-u prawdziwą żyłą złota jest połączenie między Warszawą i Toronto. W sezonie letnim narodowy przewoźnik będzie obsługiwał ją nawet 15 razy tygodniowo, więcej niż jakikolwiek inny europejski przewoźnik. Powód? „Z danych OAG wynika, że aż 60 procent pasażerów w 2024 roku zaczynało swoją podróż w Toronto, a na Lotnisku Chopina przesiadało się na kolejny lot. Dla odmiany tylko 5 procent zaczynało podróż w Warszawie i przesiadało się w Toronto, a 28 procent to podróżni, którzy lecieli tylko na odcinku Toronto-Warszawa” – napisał serwis fly4free.pl.
Podróżni z Toronto w Warszawie przesiadają się głównie do Delhi, Belgradu, Rzeszowa, Bukaresztu i Stambułu.
Piątkowy pożar podstacji elektrycznej zasilającej lotnisko Londyn Heathrow sparaliżował je na jeden dzień. Odwołano lub przekierowano ponad 1300 lotów, a skutki dotknęły 300 tys. pasażerów.
Checesz stać się częścią świata lotniczego?
Rozpocznij studia lotnicze na Lazarski Aviation Academy! Zyskaj jednocześnie umiejętności pilotażu oraz znajomość prawnych regulacji lotniczych.
Miejsce, gdzie startują marzenia.
Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.