Hasło „kariera” w lotnictwie najczęściej przywodzi na myśl pracę pilota albo stewardessy. Tymczasem fascynujących możliwości jest znacznie więcej. Swoją uwagę warto zwrócić ku portom lotniczym, które dają możliwości rozwijania się w wielu, również nieoczywistych kierunkach.
Każdy port lotniczy daje pracę tysiącom osób, zatrudnianym zarówno przez spółkę zarządzającą, jak i wiele innych podmiotów. To organizacje działające przez 24 godziny na dobę, 365 w dniu w roku. Funkcjonują jak małe miasta – z własnym zaopatrzeniem w energię elektryczną, drogami, transportem zbiorowym, hotelami, posterunkami policji, straży pożarnej i małymi szpitalami.
Airports Council International (ACI) Europe wylicza, że porty lotnicze generują (bezpośrednio i pośrednio) około 14 mld euro dla polskiej gospodarki i zapewniają zatrudnienie dla 500 tys. osób. Organizacja ta przewiduje, że do 2042 r. globalny ruch lotniczy podwoi się do 20 mld pasażerów rocznie. W całej Europie lotniska wnoszą wkład w ekonomię w wysokości 851 mld euro i wspierają 14 mln miejsc pracy.
To zaś oznacza, że portów lotniczych na świecie będzie coraz więcej, a każdy z nich będzie potrzebować tysięcy ludzi do pracy, w tym wielu specjalistów i menedżerów stanie się jeszcze bardziej dostępna i różnorodna, odpowiadając na nowe potrzeby rynku.
Obsługa naziemna
Pasażerowie widzą na co dzień tylko część profesji i realizowanych w portach lotniczych zadań. Praca na lotnisku to przede wszystkim obsługa naziemna. Przedstawicieli takich firm spotkamy na stanowiskach check-in, przy gate’ach oraz wtedy, gdy potrzebujemy asysty PRM. Przez okno można zauważyć osoby zajmujące się bagażami i ładunkami cargo, dostawców cateringu i paliwa, osoby obsługujące lotniskowy sprzęt (np. schody, kierowców autobusów), koordynatorów rejsów.
Służby operacyjne i lotniskowe
Zazwyczaj nie widzimy osób pracujących w sortowniach bagażu i w służbach operacyjnych. Wyjątkiem są marszałkowie, poruszający się po lotnisku w charakterystycznych żółtych samochodach z napisem „Follow me”, odpowiedzialni za ustawienie samolotów na stanowiskach postojowych i pomagający podczas kołowania do lub z pasa startowego.
Każdy port lotniczy zatrudnia dyżurnych operacyjnych portu lotniczego, którzy na zmianę przez całą dobę czuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem lotniska i koordynują pracę wszystkich służb. W sytuacjach kryzysowych to do nich należy podejmowanie decyzji. Praca na lotnisku w tym obszarze wymaga dużej odpowiedzialności i doskonałej koordynacji.
W terminalach pasażerskich pracują koordynatorzy obsługi terminalowej, których zadaniem jest zapewnienie płynnej obsługi i przepływu pasażerów oraz ich bagażu
Do pracowników służb operacyjnych zalicza się także sokolnika, odpowiedzialnego za to, by tam, gdzie odbywają się operacje lotnicze, nie znalazły się ptaki ani inne zwierzęta, stanowiące zagrożenie (np. zderzenie samolotu z ptakiem). To oni odstraszają ptaki za pomocą ptaków drapieżnych, najczęściej sokołów, którymi się opiekują
Nad bezpieczeństwem portów lotniczych czuwają lotniskowe służby, takie jak Służba/Straż Ochrony Lotniska (SOL). To oni kontrolują pasażerów i ich bagaże oraz pracowników, dostawców, pojazdy wjeżdżające do strefy zastrzeżonej. Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza (LSRG) asystuje podczas tankowania samolotów, zabezpiecza lądowania awaryjne, pomaga przy usuwaniu skutków nawałnic na terenie lotniska. Zarówno SOL jak i LSRG są wewnętrznymi służbami lotniska, tworzonymi i utrzymywanymi przez zarządzającego portem lotniczym.
W porcie lotniczym pracują także funkcjonariusze Straży Granicznej (to oni odpowiadają za kontrolę paszportową, podejmują interwencje na pokładach samolotów), Krajowej Administracji Skarbowej (zapobiegają m.in. przemytowi, odpowiadają za cła), policji oraz służb medycznych (lekarze i ratownicy, którzy udzielają pomocy medycznej pasażerom w terminalu lub na pokładzie samolotu).
Nowe wyzwania, które przed portami lotniczymi stawia sytuacja geopolityczna, sprawiają, że rośnie też znaczenie współpracy z wojskiem, a także zarządzania ryzykiem na wielu różnych poziomach. Dość powiedzieć także o rozwoju dronów – i wynikających dla ruchu lotniczego na terenie portów lotniczych i wokół nich zagrożeniach.
Handel, rozrywka i obsługa klient
Port lotniczy to również wielkie centrum handlu, rozrywki i usług. To te obszary odpowiadają za nawet 50 proc. przychodów lotniska. Nic dziwnego, że największe porty lotnicze świata nazywa się galeriami handlowymi z doklejonym pasem startowym. To daje pracę na lotnisku osobom zainteresowanym obsługą klienta, handlem, gastronomią, hotelarstwem, obsługą parkingów, kierowcom samochodów, autobusów i limuzyn
Biurowa praca na lotnisku
Spółki zarządzające portami lotniczymi to nierzadko duże korporacje, w rękach których jest nie jeden, a kilka lotnisk, również w różnych państwach świata. W nich są miejsca pracy i możliwości kariery dla osób zainteresowanych zarządzaniem, finansami, księgowością, prawem, zarządzaniem zasobami ludzkimi, komunikacją wewnętrzną, IT, zakupami, audytem, szkoleniami.
Każdy z portów lotniczych potrzebuje też osób wyspecjalizowanych w rozwoju biznesu, tworzeniu i realizacji strategii, przyciąganiu nowych przewoźników i połączeń lotniczych, działaniami marketingowymi, relacjami z mediami i społecznością lokalną. Wszystko po to, by rozwijać ich ofertę, a także przekonywać pasażerów, że to właśnie z tego portu warto wybrać się w podróż.
Dysponujące wielkimi terenami, porty lotnicze starają się maksymalizować swoje przychody, zarządzając własnymi (lub oddawanymi w dzierżawę) parkingami, hotelami, biurowcami, magazynami, hangarami obsługi serwisowej. To wszystko otwiera też pole do rozwoju kariery zawodowej dla osób zainteresowanych światem nieruchomości.
Praca na lotnisku. Wybierz odpowiednie studia
Takie zróżnicowanie zadań realizowanych w portach lotniczych daje perspektywy na zatrudnienie absolwentom kierunków studiów oferowanych przez Lazarski Aviation Academy, takich jak Administrowanie Ruchem Lotniczym, Zarządzanie Bezpieczeństwem w Lotnictwie (SMS), Prawo lotnicze, czy Lotnictwo 5.0. Transformacja i Optymalizacja.
Lotnictwo na Uczelni Łazarskiego
Zachęcamy do eksplorowania intrygującego świata współczesnego lotnictwa czytając naszego bloga oraz zapisując się na kierunki lotnicze na Lazarski Aviation Academy w Uczelni Łazarskiego.
Lazarski Aviation Academy
Miejsce, gdzie startują marzenia. Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.