Choć najczęściej kojarzymy drony z małymi i lekkimi zabawkami albo sprzętem do fotografowania i filmowania z powietrza, bezzałogowe statki powietrzne zyskują coraz więcej – i coraz bardziej zaawansowanych – zastosowań. Oto 10 z nich.
1. Rejestrowanie wykroczeń przez policję
Polska policja korzysta z dronów m.in. do ujawniania wykroczeń na drogach. Nagranie z powietrza może być dowodem na wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub podwójnej linii ciągłej. Wówczas policjant-operator drona informuje o tym naziemny patrol drogówki, który wystawia mandat lub – w razie odmowy jego przyjęcia – kieruje sprawę do sądu.
2. Monitorowanie robót budowlanych
PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca infrastruktury kolejowej, korzystają z dronów do monitorowania placów budowy i remontów. Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają m.in. ocenić, czy teren prowadzonych prac jest odpowiednio zabezpieczony, a jeszcze przed przystąpieniem do robót – zbadać topografię terenu i opracować harmonogram prac.
3. Transport próbek do badań laboratoryjnych
W 2022 r. jedna z firm zajmujących się medyczną diagnostyką laboratoryjną w Polsce, uzyskała zgodę na regularne loty dronem między swoim laboratorium w Warszawie i szpitalami w Sochaczewie, Pułtusku i Ostrołęce. Program ten trwał przez rok.
4. Dostawy posiłków na wynos
W Chinach można zamówić posiłki i napoje za pomocą aplikacji, a dron dostarczy go do urządzenia przypominającego automat paczkowy. Nagrania pokazujące, jak działa taka usługa, można znaleźć w mediach społecznościowych.
5. Pomagają w rolnictwie
Drony mogą wykonywać opryski upraw rolniczych, ale też wykonywać precyzyjne mapy terenu i monitorować postępy w uprawach. Dzięki kamerom termowizyjnym w okresie sianokosów mogą wykryć młode ssaki kryjące się w zaroślach, a przez to uratować im życie.
6. Dron zamiast kuriera
W czasach gdy coraz więcej paczek zostawianych jest pod drzwiami, za płotem lub w automacie pączkowym, drony mogą też zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili. Takie rozwiązanie rozwija na przykład Amazon, dostarczając w USA drobne przedmioty, ale też urządzenia elektroniczne. Usługa ma zostać uruchomiona także we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
7. Dron na polu walki
Wojna w Ukrainie pokazała, jak dużą rolę na współczesnym polu walki mogą odegrać bezzałogowe statki powietrzne. Zdobyte tam doświadczenia z pewnością zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju technologii wojskowych, jak również cywilnych bezzałogowych statków powietrznych. Więcej na ten temat opowiadamy w materiale „Wykorzystanie dronów w sektorze militarnym i cywilnym: rewolucja, wyzwania i przyszłość„.
8. Pokazy multimedialne
Nie od dziś drony wykorzystywane są do filmowania i fotografowania z powietrza festiwali, koncertów i imprez masowych. Od jakiegoś czasu same stają się ich atrakcją. Zaprogramowane i ściśle współpracujące ze sobą zespoły kilkuset „tańczących” dronów wykonują pokazy świetlne na niebie. Przykładem było 1000 dronów na 1000-lecie państwa polskiego na błoniach Stadionu Narodowego.
9. Dron-ratownik
W centrach zatłoczonych miast, dron jest w stanie szybciej dotrzeć na miejsce, niż karetka czy ratownik na motocyklu. Bezzałogowy statek powietrzny dostarczy AED, czyli automatyczny defibrylator, który pomoże przywrócić prawidłowy rytm serca u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Pionierami takich rozwiązań są Szwedzi i Amerykanie.
10. Latająca taksówka
Drony do przewozu pasażerów to jedna z najbardziej oczekiwanych rewolucji w transporcie. Chiński EHang, niemiecki Volocopter, amerykański Wisk czy brazylijskie EVE to przykłady przedsięwzięć, które mają sprawić, że już niedługo elektryczne latające taksówki zrewolucjonizują to, jak przemieszczamy się w miastach. Jedna z takich firm zapowiada, że w przyszłości pasażerski dron mógłby dotrzeć z centrum Warszawy do CPK w kwadrans, czyli szybciej niż taksówka i pociąg.
Lotnictwo na Uczelni Łazarskiego
Zachęcamy do eksplorowania intrygującego świata współczesnego lotnictwa czytając naszego bloga oraz zapisując się na kierunki lotnicze na Lazarski Aviation Academy ,w tym na studia Administrowanie Ruchem Dronów na Uczelni Łazarskiego.
Lazarski Aviation Academy
Miejsce, gdzie startują marzenia. Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.