Centralny Port Komunikacyjny ogłosił postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska w Baranowie. – Ma wartość ponad 5 mld zł i jest największym z tegorocznych przetargów w całym projekcie CPK – podkreślił na konferencji prasowej Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK. Łączna wartość zaplanowanych na 2025 r. przetargów w tej inwestycji to 30 mld zł.
„Rzeczpospolita” przypomniała, że według harmonogramu lotnisko powinno zostać uruchomione do końca 2032 r. Podpisanie umowy na terminal planowane jest w 2026 r., zaś finał prac budowlanych ma nastąpić przed końcem 2031 r.
Nowa trasa LOT-u. Połączenie do najbardziej słonecznego miasta Europy
Od stycznia 2026 r. LOT poleci z Warszawy do Malagi w Hiszpanii. Będzie to połączenie całoroczne – cztery razy w tygodniu zimą i sześć razy w sezonie letnim. To czwarte hiszpańskie lotnisko w siatce polskiego przewoźnika – po Madrycie, Barcelonie i sezonowej trasie na Teneryfę. Jak podał „Fakt”, średnia roczna temperatura w Maladze to 23 stopnie Celsjusza, a liczba dni słonecznych przekracza 300 w ciągu roku.
Ryanair inwestuje w Polsce. Zatrudni ponad 200 osób
Irlandzki przewoźnik Ryanair otwiera Customer Service Escalation Centre w Warszawie. Zatrudni tam ponad 200 osób, przede wszystkim specjalistów obsługi klienta, IT i administracji. Nowa komórka ma zajmować się wsparciem pasażerów w sytuacji zakłóceń lotów.
Portal money.pl przypomina, że to kolejna duża inwestycja Ryanaira w Polsce. „To tutaj działa jego spółka-córka Buzz, czyli linie lotnicze oferujące czartery oraz obsługujące regularne rejsy Ryanaira z Polski, centrum hangarowo-serwisowedla samolotów Boeing 737 we Wrocławiu, a także powstające w Krakowie centrum symulatorowo-treningowe dla załóg lotniczych” – czytamy.
W kwietniu 2024 r. IndiGo podpisały zamówienie na 30 samolotów A350-900 oraz 70 kolejnych w opcji. Niewiele ponad rok później indyjski przewoźnik ogłosił, że skorzysta z tego prawa i podwaja zamówienie. Jak ocenia „Rynek Lotniczy”, to wyraźny sygnał dla rynku, że dotychczas tania krajowa linia lotnicza chce dokonać ekspansji, rozwijając siatkę połączeń dalekiego zasięgu. Pierwsze z zamówionych samolotów mają wejść do służby w 2027 r.
3 czerwca startuje nowe połączenie z Warszawy. Linie Etihad Airways połączą stolicę Polski z Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To debiut tego przewoźnika na polskim rynku.
Checesz stać się częścią świata lotniczego?
Rozpocznij studia lotnicze na Lazarski Aviation Academy! Zyskaj jednocześnie umiejętności pilotażu oraz znajomość prawnych regulacji lotniczych.
Miejsce, gdzie startują marzenia.
Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.