Zapraszamy na cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata lotnictwa cywilnego zebranych przez Lazarski Aviation Academy
CPK również dla tanich linii lotniczych
Centralny Port Komunikacyjny w pierwszym roku działalności ma obsłużyć prawie 32 mln podróżnych. Lotnisko w Baranowie powstaje jako nowy hub dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Ma jednak służyć nie tylko liniom tradycyjnym. – Cała infrastruktura będzie dostępna również dla przewoźników niskokosztowych (LCC), jednak nie planujemy wydzielenia osobnej części przeznaczonej wyłącznie dla nich – powiedział Dariusz Kuś, wiceprezes CPK, w wywiadzie dla serwisu pasazer.com.
Michał Fijoł wrócił na fotel prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT. Rada nadzorcza rozstrzygnęła w ubiegłym tygodniu konkurs. Związany z LOT-em jest od stycznia 2016 r., najpierw jako pełnomocnik zarządu ds. handlowych, a od 2017 r. jako członek zarządu ds. handlowych.
Fijoł był prezesem narodowego przewoźnika od czerwca 2023 r. do listopada 2024 r., kiedy w kontrowersyjnych okolicznościach został odwołany na dzień przed przeniesieniem nadzoru właścicielskiego nad spółką z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Z początkiem grudnia objął stanowisko prokurenta w spółce.
Airbus A220 w narodowym malowaniu wylądował w Rydze
Linie lotnicze airBaltic odebrały 50. Airbusa A220-300. Samolot otrzymał specjalne malowanie, nawiązujące do łotewskiej flagi oraz motywów kulturowych. „Dzieło sztuki przedstawia młodą kobietę lecącą przez chmury, z długimi włosami ozdobionymi tradycyjnym wieńcem i niosącą łotewską flagę. Projekt zawiera również kilka symbolicznych elementów nawiązujących do dziedzictwa regionu nadbałtyckiego, w tym biedronkę, jaskółkę i bociana” – opisuje serwis dlapilota.pl. Do stworzenia projektu wykorzystano 21 różnych kolorów i szablony. Prace nad nim trwały 18 dni. Warto przypomnieć, że samoloty w narodowych barwach posiada również LOT – to Boeing 787 Dreamliner i B737 MAX z konturem granic kraju, biało-czerwoną flagą i hasłem „Dumni z niepodległości Polski”.
Podszywają się pod pasażerów. Tak kradną tożsamość
Pasażerka wystąpiła o odszkodowanie za opóźniony lot linii Wizz Air, okazało się, że przewoźnik wypłacił już pieniądze firmie AirHelp, za pośrednictwem której ktoś inny złożył wniosek. Pośrednik zablokował wypłatę i zwrócił pieniądze linii lotniczej. To kolejny taki przykład z ostatnich tygodni. Urząd Ochrony Danych Osobowych stwierdza wprost: to kradzież tożsamości, która jest przestępstwem. Radzi, aby takie sytuacje zgłaszać na policję lub do prokuratury.
Koniec darmowych kanapek i napojów na krótkich trasach?
Linie lotnicze od lat ograniczają ofertę cateringową w cenie biletu na krótkich trasach. Polskie Linie Lotnicze LOT oferują drożdżówkę i wodę (oraz kawę lub herbatę na nieco dłuższych trasach europejskich), Lufthansa – butelkę wody. Na tym tle wyróżnia się holenderski KLM z kanapką i napoje. Ale i to może stać się historią. Trwają testy, podczas
których na trasach z Amsterdamu do Lizbony, Porto i Oslo pasażerowie otrzymują wodę, kawę lub herbatę oraz słodką przekąskę. Za resztę trzeba zapłacić, np. za kanapkę 6-7 euro. Testy potrwają do kwietnia. Dopiero po nich przewoźnik podejmie decyzję, czy i kiedy wprowadzi zmiany w ofercie na stałe.
Dr hab. Anna Konert, prof. UŁa i dyrektor Lazarski Flight Academy zdobyła nagrodę „Osobowość naukowa” w plebiscycie Cumulusy 2024? Nagrody wręczono 15 lutego podczas 10. jubileuszowej gali na PGE Narodowym.
Checesz stać się częścią świata lotniczego?
Rozpocznij studia lotnicze na Lazarski Aviation Academy! Zyskaj jednocześnie umiejętności pilotażu oraz znajomość prawnych regulacji lotniczych.
Miejsce, gdzie startują marzenia.
Oferujemy studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe i MBA dla przyszłych pilotów, a także prawników i menedżerów branży lotniczej.