Aviation Law and Professional Pilot Licence - ATPL(A)

🎓 Typ studiów: Studia I stopnia, licencjackie
🏫 Forma studiów: Stacjonarne
Czas trwania: 3 lata
🇺🇸 Język: Angielski
🔢 Limit miejsc: 10

O kierunku

Aviation Law and Professional Pilot Licence to jedyny w Polsce kierunek studiów łączący profesjonalne szkolenie pilotów z nauczaniem prawa lotniczego. Jeśli marzysz lataniu, a jednocześnie chcesz ukończyć studia wyższe i zdobyć dyplom i tytuł naukowy – ta propozycja jest dla Ciebie.

Zostań pilotem

Podczas studiów nauczysz się teorii i praktyki niezbędnej do uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego ATPL (A). Zajęcia praktyczne odbywają się w pierwszej kolejności na profesjonalnych symulatorach lotów takich jak np. Airbus A320 czy Diamond DA-42, które zostały stworzone z myślą o wstępnym szkoleniu studentów.

Po zrealizowaniu zajęć na symulatorach przesiądziesz się do prawdziwych maszyn. Do szkolenia podstawowego uczelnia dysponuje najbardziej popularnymi na świecie samolotami szkolnymi takimi jak CESNA (172 SP-IDA, 152 SP-KEF, 172 SP-IDA), PIPER (Arrow V SP-KBY, Seneca III SP-CSL) oraz DIAMOND (DA-42 SP-TRL). Loty realizowane są na lotnisku Warszawa-Babice położonym w dzielnicy Bemowo.

Już od pierwszego roku studiów będziesz odbywać praktyki w profesjonalnym ośrodku szkolenia pilotów – Goldwings Flight Academy, który posiada wymagany certyfikat wydany przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zezwalający na prowadzenie szkoleń pilotów.

Zostań prawnikiem

Podczas studiów koncentrujemy się także na prawnych aspektach lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej i na świecie, których znajomość pozwoli Ci w przyszłości wykonywać zawód pilota, ale również przygotuje do pracy w wielu instytucjach związanych z lotnictwem.

Czasem ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy zdarzenia losowe piloci nie mogą wykonywać swojego wymarzonego zawodu. Wychodzimy z założenia, że każdy powinien zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych i zdobyć wyższe wykształcenie. Dzięki solidnym podstawom prawa lotniczego przygotujemy Cię nie tylko do wykonywania zawodu pilota, ale także do pracy w organach i instytucjach lotnictwa cywilnego.

Atuty kierunku

Partnerzy kierunku

Program

Zawód pilota poza umiejętnością obsługi samolotu i znajomością jego budowy wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej. Dlatego podczas zajęć nauczysz się m.in.:

  • procedur kontroli ruchu lotniczego,
  • ogólnej wiedzy o samolocie,
  • meteorologii,
  • planowania, wykonywania i monitorowania lotu,
  • nawigacji,
  • procedur operacyjnych,
  • łączności,
  • zasad lotu.

Poznasz także prawne aspekty lotnictwa cywilnego w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie. Weźmiesz udział w zajęciach m.in. z lotniczego prawa administracyjnego, cywilnego czy karnego.

Szkolenie praktyczne obejmuje m.in.:

  • szkolenie do pierwszego samodzielnego lotu;
  • przygotowanie do wykonywania pierwszych samodzielnych lotów nawigacyjnych;
  • przeszkolenie na samolot klasy MEP(L);
  • doskonalenie umiejętności wykonywania przelotów VFR w ruchu kontrolowanym i niekontrolowanym;
  • szkolenie w wykonywaniu lotów wg wskazań przyrządów IR(A);
  • szkolenie w zakresie współpracy w załodze.

Pełny program studiów wraz z wykazem wszystkich przedmiotów znajdziesz tutaj

Kierunek jest adresowany do kandydatów, którzy marzą o rozpoczęciu kariery jako piloci komercyjni, jednak chcieliby jednocześnie ukończyć studia wyższe i zdobyć dyplom i tytuł naukowy.

Nasz unikalny kierunek jako jedyny w Polsce łączy możliwość poznania teorii i praktyki niezbędnej do uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego ATPL (A) z uzyskaniem szerokiej wiedzy z zakresu prawa lotniczego.

Mimo tymczasowych trudności spowodowanych przez pandemię COVID-19 wciąż przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10-15 lat potrzebnych będzie ponad 635 tysięcy nowych pilotów, w tym w samej tylko Europie ponad 146 tysięcy. Po ukończeniu studiów będziesz mógł rozpocząć karierę na międzynarodowym rynku przewozów lotniczych, w liniach lotniczych na całym świecie.

Praca po studiach:

  • pilot
  • prawnik
  • pracownik instytucji związanych z lotnictwem (porty lotnicze, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury, PAŻP, PKBWL, aerokluby, itp.)

Opinie

Opinie Partnerów

dr hab. Piotr Kasprzyk

Należy szczególnie podkreślić trafność kierunku prawo lotnicze z pilotażem, zwłaszcza że kształcenie będzie odbywało się języku angielskim. Absolwenci bez problemu znajdą zatrudnienie zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i na całym świecie.

dr hab. Piotr Kasprzyk

Radca prawny, specjalista ds. prawa lotniczego, pilot szybowcowy i PPL, Dyrektor Komponentu Lotniskowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Jan Litwiński

Wyjątkowe połączenie prawa lotniczego i szkolenia ATPL to „strzał w dziesiątkę”. Absolwenci nie tylko staną się pilotami, ale także zdobędą szeroką wiedzę z zakresu prawa, umożliwiającą im pracę w organach i instytucjach lotnictwa cywilnego. Czasami życie sprowadza pilotów z powrotem na ziemię, a absolwenci prawa lotniczego mogą dalej pracować w branży lotniczej i robić to, co kochają najbardziej.

Jan Litwiński

Były wiceprzewodniczący Krajowej Rady Lotnictwa, były Prezes i Dyrektor Generalny PLL LOT

Opinia Dyrektora Kierunku

Aviation Law and Professional Pilot Licence jest pierwszym programem na świecie łączącym pilotaż i prawo. Studenci podczas tych elitarnych studiów zdobywają wiedzę i umiejętności, ucząc się od najlepszych ekspertów w zakresie pilotażu oraz prawników z wieloletnim doświadczeniem w prawie lotniczym. Oprócz regularnych zajęć, praktycznych szkoleń i teoretycznych wykładów – przyszli piloci mogą bezpłatnie i w dowolnym czasie korzystać z naszego symulatora lotów i integrować się podczas wielu wydarzeń, które dla nich organizujemy.

dr hab. Anna Konert
Dyrektor Lazarski Aviation Academy,
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji

Opinie studentów

Od zawsze fascynowało mnie to, że samolot pomimo swojej masy jest w stanie oderwać się od ziemi. Wybrałem Uczelnię Łazarskiego, ponieważ wiem, że dzięki programowi Aviation Law and Professional Pilot Licence będę dobrze przygotowany do zdania egzaminów państwowych i zdobędę wymarzony kawałek papieru, który pozwoli mi usiąść za sterami tej wielkiej metalowej maszyny. Dodatkową zaletą studiów jest to, że uczelnia współpracuje z wieloma znaczącymi partnerami jak na przykład z PLL LOT.

Szymon Tołpa
Student kierunku Aviation Law and Professional Pilot License

Students and alumni feedback

Szymon Tołpa

I have always been fascinated by the fact that the plane, despite its weight, is able to lift off the ground. I chose Lazarski Aviation Academy because I know that thanks to the Aviation Law and Professional Pilot License program I will be well prepared to pass the state exams and I will get my dream piece of paper that will allow me to sit at the control panel of this huge metal machine. An additional advantage of the studies is that the academy cooperates with many significant partners, such as LOT Polish Airlines

Szymon Tołpa

student of Aviation Law and Professional Pilot License
Szymon Tołpa

I have always been fascinated by the fact that the plane, despite its weight, is able to lift off the ground. I chose Lazarski Aviation Academy because I know that thanks to the Aviation Law and Professional Pilot License program I will be well prepared to pass the state exams and I will get my dream piece of paper that will allow me to sit at the control panel of this huge metal machine. An additional advantage of the studies is that the academy cooperates with many significant partners, such as LOT Polish Airlines

Szymon Tołpa

student of Aviation Law and Professional Pilot License

Kadra

dr hab.
Anna Konert 

Dyrektor Lazarski Aviation Academy, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji

dr inż.
Tomasz Balcerzak

Pilot wojskowy, były Prezes Eurolot Airlines, ekspert branży lotniczej

dr
Mateusz Osiecki

Specjalista ds. prawa międzynarodowego, pełnomocnik Dziekana ds. kierunku studiów Prawo lotnicze z pilotażem, członek zwyczajny DAAD Polska oraz grupy polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego.

dr hab.
Piotr Kasprzyk

Radca prawny, pilot szybowcowy i PPL, dyrektor Komponentu Lotniskowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym

dr
Agnieszka Kunert-Diallo

Chief Compliance Officer w PLL “Lot”, Dyrektor Compliance Department w Polskiej Grupie Lotniczej

dr
Ewa Jasiuk

Adwokat, ekspert ds. prawa lotniczego europejskiego i międzynarodowego

Jakub Kubicki

Pilot zawodowy CPL(A), instruktor szkolenia teoretycznego i praktycznego

Jacek Mainka

Pilot, koordynator ds pilotażu na kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence

dr
Katarzyna Łuczak

Radca prawny w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

dr hab.
Anna Borowska

Kierownik Centrum Badawczego Komunikacji Lotniczej, trener lotniczego języka angielskiego

dr
Dobrochna Minich

Prawnik i politolog; Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes”; członek zespołu badawczego Centrum Badań Procesu Legislacyjnego Uczelni Łazarskiego

Katarzyna Krupa-Lipińska

Rzecznik patentowy, Dziekan Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych

Dominik Wąż

Prawnik, pilot komunikacyjny

Maciej Uzarski

Nawigator morski, pilot, kapitan samolotu Dash 8 Q400 w PLL LOT

Piotr Dolata

 

Prawnik, Urzędnik Mianowany Służby Cywilnej, dyplomata z 18 letnim stażem w polskiej służbie zagranicznej

Dr
Dobrochna Minich

lawyer and political scientist; Secretary of the Board of the „Fontes” Association for Research on the Sources and Functions of Law; member of the research team at the Lazarski University Legislative Process Research Center

Anna Konert


Dyrektor Lazarski Aviation Academy, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji

Anna Konert

dr hab.
Tomasz Balcerzak


Pilot wojskowy, były Prezes Eurolot Airlines, ekspert branży lotniczej

Tomasz Balcerzak

dr inż.
Mateusz Osiecki


Specjalista ds. prawa międzynarodowego, pełnomocnik Dziekana ds. kierunku studiów Prawo lotnicze z pilotażem, członek zwyczajny DAAD Polska oraz grupy polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego.

Mateusz Osiecki

dr
Piotr Kasprzyk


Radca prawny, pilot szybowcowy i PPL, dyrektor Komponentu Lotniskowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Piotr Kasprzyk

dr
Agnieszka Kunert-Diallo


Chief Compliance Officer w PLL “Lot”, Dyrektor Compliance Department w Polskiej Grupie Lotniczej

Agnieszka Kunert-Diallo

dr
Ewa Jasiuk


Adwokat, ekspert ds. prawa lotniczego europejskiego i międzynarodowego

Ewa Jasiuk

dr
Jakub Kubicki


Pilot zawodowy CPL(A), instruktor szkolenia teoretycznego i praktycznego

Jakub Kubicki

Jacek Mainka


Pilot, koordynator ds pilotażu na kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence

Jacek Mainka

Katarzyna Łuczak


Radca prawny w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Katarzyna Łuczak

dr
Anna Borowska


Kierownik Centrum Badawczego Komunikacji Lotniczej, trener lotniczego języka angielskiego

Anna Borowska

dr hab.
Dobrochna Minich


Prawnik i politolog; Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes”; członek zespołu badawczego Centrum Badań Procesu Legislacyjnego Uczelni Łazarskiego

Dobrochna Minich

dr
Katarzyna Krupa-Lipińska


Rzecznik patentowy, Dziekan Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych

Katarzyna Krupa-Lipińska

Dominik Wąż


Prawnik, pilot komunikacyjny

Dominik Wąż

Maciej Uzarski


Nawigator morski, pilot, kapitan samolotu Dash 8 Q400 w PLL LOT

Maciej Uzarski

Opłaty

Opłaty za studia na rok akademicki 2023/2024

1 rok* 2 rok 3 rok
opłata za semestr (€) 14 400 € 15 400 € 16 400 €

*Rok akademicki składa się z dwóch semestrów.

Rekrutacja

Sprawdź zasady kwalifikacji i skompletuj wymagane dokumenty.

Zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji dla cudzoziemców lub obywateli Polski.

Wypełnij internetowy formularz zgłoszeniowy.

Wykonaj niezbędne badania lekarskie (skierowanie otrzymasz od Działu Rekrutacji).

Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 17€.*

Możesz przelać powyższą kwotę na konto uczelni lub zapłacić kartą w Biurze Rekrutacji:

Wpłaty w euro: 
Santander Bank Polska SA
Aleja Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa.
PL83 1910 1048 2209 0006 3981 0002
WBKPPLPPXXX

Przy wpłacie należy podać imię, nazwisko i numer rekrutacyjny.

Absolwenci studiów wyższych i podyplomowych Uczelni Łazarskiego zwolnieni są z opłaty rekrutacyjnej.
* Opłata rekrutacyjna jest bezzwrotna. Jest zwracana w całości w przypadku nieuruchomienia kierunku studiów.

Dostarcz dokumenty do Biura Rekrutacji.

Poczekaj na decyzję o przyjęciu na studia.

Potrzebujesz zakwaterowania? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Na pytania związane z procesem rekrutacji, wymaganymi dokumentami, programem studiów odpowie:

Na pytania związane z praktycznym szkoleniem z pilotażu w ramach realizowanych studiów odpowie:

Chantal Soudi

(+48) 790 361 667

kontakt możliwy Pon - Pt w godz. 9:00 – 14:00

Sprawdź podobne kierunki studiów