Drony wśród nas.
Społeczna akceptacja nowej technologii
Kiedy:
5 marca 2025 r. godz. 9:00 – 13:00
Miejsce:
Uczelnia Łazarskiego
ul. Świeradowska 43, Warszawa
Forma:
Spotkanie stacjonarne (sala 130 sektor D)
Spotkanie on-line (MS Teams)
05.03.2025
Cykliczne wydarzenie organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Celem konferencji jest zgłębianie różnorodnych aspektów związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP), takich jak regulacje prawne, bezpieczeństwo, cyberbezpieczeństwo, wpływ na środowisko, zastosowania w przestrzeni miejskiej oraz kwestie ekonomiczne i wojskowe
Kiedy:
5 marca 2025 r. godz. 9:00 – 13:00
Miejsce:
Uczelnia Łazarskiego
ul. Świeradowska 43, Warszawa
Forma:
Spotkanie stacjonarne (sala 130 sektor D)
Spotkanie on-line (MS Teams)
Konferencja naukowa „Drony wśród nas. Społeczna akceptacja nowej technologii” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jej celem jest zgłębianie różnorodnych aspektów związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP), takich jak regulacje prawne, bezpieczeństwo, cyberbezpieczeństwo, wpływ na środowisko, zastosowania w przestrzeni miejskiej oraz kwestie ekonomiczne i wojskowe
,,Drony wśród nas. Społeczna akceptacja nowej technologii’’
X edycja z cyklu Bezzałogowe Statki Powietrzne – wyzwania i doświadczenia
5 mraca 2025 r.
Miejsce i godzina: 9:00 w sali 130 (sektor D) Uczelni Łazarskiego
REJESTRACJA
9:00 – 9:30
Rejestracja
OTWARCIE KONFERENCJI
9:30 – 9:45
prof. dr hab. Anna Konert, prof. UŁa, ,Dyrektor Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego, Dyrektor Lazarski Aviation Academy
9:45 – 10:05
Luc Tytgat, Przewodniczący Rady Programowej ds. kierunków lotniczych Uczelni Łazarskiego, Society acceptance of air taxis, wystąpienie online
I PANEL Ekspercki
Moderator: dr Agnieszka Fortońska
10:05 – 11:05
Paweł Szymański, Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, Urząd Lotnictwa Cywilnego,
Ekosystem bezzałogowych statków powietrznych w Europie. Zapewnienie zrównoważonego rozwoju i społecznej akceptacji
Marcin Dziekański,
Budowanie świadomości technologii dronowych w administracji publicznej na przykładzie doświadczeń Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)
dr hab. Piotr Kasprzyk, Uczelnia Łazarskiego,
Społeczna akceptacja w procesie tworzenia regulacji dotyczących bezpieczeństwa BSP
11:05 – 11:20
Dyskusja
11:20 – 11:50
Przerwa na kawę
II PANEL Branżowy
Moderator: dr Mateusz Osiecki
11:50 – 12:50
Joanna Wieczorek, KookieJar Advisory Board,
Hałas generowany przez drony – czy może przeszkodzić w akceptacji społecznej nowej technologii? – aspekty prawne, społeczne i techniczne
TBA
12:50 – 13:00
Dyskusja
13:00
Zakończenie Konferencji
Uczelnia Łazarskiego to renomowana uczelnia niepubliczna w Warszawie, założona w 1993 roku. Znana jest z wysokiej jakości kształcenia oraz międzynarodowego charakteru. Uczelnia oferuje studia na kierunkach takich jak prawo, ekonomia, zarządzanie, politologia czy stosunki międzynarodowe. Kampus uczelni znajduje się przy ul. Świeradowskiej 43 i wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą, przyjazną atmosferą oraz doskonałą lokalizacją. Uczelnia Łazarskiego współpracuje z wieloma instytucjami i uczelniami na całym świecie, co umożliwia studentom zdobywanie doświadczeń w międzynarodowym środowisku.
Międzywydziałowe Koło Prawa Lotniczego AVION jest jednym z czołowych ośrodków badawczych w Polsce zajmujących się regulacjami prawnymi związanymi z lotnictwem i przestrzenią kosmiczną. Instytut skupia ekspertów z zakresu prawa lotniczego, kosmicznego oraz bezpieczeństwa lotniczego, oferując m.in. studia i szkolenia specjalistyczne w zakresie prawa lotniczego i kosmicznego.
Ekspertyzy prawne i analizy dla branży lotniczej, kosmicznej oraz organów regulacyjnych.
Dyrektor Lazarski Aviation Academy, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego
Radca prawny, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uczelni Łazarskiego, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, kierownik studiów podyplomowych z prawa lotniczego, dyrektor Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego, członek zarządu European Air Law Association. Została uhonorowana Medalem Rektora za uzyskanie tytułu Najlepszej Absolwentki UMK w Toruniu w 2005 r. W 2012 r. uzyskała także stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Specjalizuje się w prawie lotniczym od 2005 r., w latach 2006-2007 pracowała w departamencie prawnym przewoźnika lotniczego Air France w Nowym Jorku.
Przewodniczący Rady Programowej ds. kierunków lotniczych Uczelni Łazarskiego, Society acceptance of air taxis
Dołączył do EASA w styczniu 2015 r. jako dyrektor ds. strategii i zarządzania bezpieczeństwem. Na tym stanowisku z powodzeniem zwiększył poziom wywiadu dotyczącego bezpieczeństwa i opracował lepsze i bardziej elastyczne ramy regulacyjne dotyczące lotnictwa. Wyznaczył kierunek strategiczny dla kluczowych wyzwań, przed którymi stoi sektor lotnictwa i kosmonautyki, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu i nowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa, w szczególności cyberbezpieczeństwo, strefy konfliktów i zdrowie (np. Covid). Działalność badawcza i innowacyjna EASA oraz zaangażowanie Agencji w działania ze wszystkimi interesariuszami lotnictwa poprzez międzynarodową współpracę również rozwinęły się pozytywnie i znacząco pod jego kierownictwem.
Był dyrektorem Paneuropejskiej Dyrekcji Jednolitego Nieba w Eurocontrol od 2011 do 2015 r., po wcześniejszym przepracowaniu ponad 20 lat w Komisji Europejskiej, gdzie sprawował funkcje członka gabinetu komisarza ds. transportu, a następnie kierownika jednostki w dziedzinach badań i rozwoju, programów kosmicznych UE i transportu lotniczego. Luc był czynnym oficerem przez 10 lat w belgijskich siłach powietrznych, zanim dołączył do Komisji Europejskiej.
Luc Tytgat ukończył Belgijską Królewską Akademię Wojskową jako inżynier lotnictwa, a także posiada tytuł magistra zarządzania publicznego w Solvay Business School w Brukseli.
pełnomocnik Rektora ds. rozwoju kierunków lotniczych, Uczelnia Łazarskiego
Doktor habilitowany nauk prawnych, autor monografii naukowej „Bezzałogowe Statki Powietrzne. Nowa era w prawie lotniczym. Rozwój regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa lotnictwa bezzałogowego”. Na Uczelni Łazarskiego odpowiada za rozwór kierunków lotniczych, w tym nowych specjalności oraz szkoleń. Wykonawca projektów badawczych realizowanych na uczelniach wyższych. Posiada także wieloletnie doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej z zakresu prawa lotniczego. Ukończył aplikację sądową (2006) oraz staż Komisji Europejskiej w Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego (2008). W latach 2008 do 2011 członek, a następnie przewodniczący zespołu ds. identyfikacji zagrożeń w lotnictwie cywilnym Latajmy Bezpiecznie. W latach 2012-2014 Wiceprezes ds. standardów lotniczych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W latach 2014 – 2019 zatrudniony na stanowisku pełnomocnika ds. standardów żeglugi powietrznej w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W latach 2020-2023 Dyrektor Pionu Lotniskowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym Sp. z o.o. Pilot szybowcowy i samolotowy.
Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, Urząd Lotnictwa Cywilnego
Absolwent Akademii Obrony Narodowej na kierunku Zarządzanie lotnictwem. Zawodowo związany z Urzędem Lotnictwa Cywilnego od 2006 r. Początkowo w obszarze licencjonowania personelu lotniczego, a od 2012 r odpowiedzialny za obszar Bezzałogowych Statków Powietrznych. Od 2017 roku Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Główne obszary odpowiedzialności w ULC, to integracja Bezzałogowych Statków Powietrznych z cywilną przestrzenią powietrzną, legislacja, współpraca z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi w zakresie bezpieczeństwa operacji BSP.
Przedstawiciel polskiego nadzoru lotniczego w EASA (European Union Aviation Safety Agency), ICAO (International Civil Aviation Organization), JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems) oraz innych instytucjach międzynarodowych.
Współtwórca krajowych przepisów obejmujących bezzałogowe statki powietrzne w latach 2012-2020.
Do 2025 roku pełnił funkcję Pełnomocnika GZM ds. technologii bezzałogowych oraz Kierownika Projektu „Drony nad Metropolią”, a obecnie sprawuje stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Projektów i Inwestycji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Od 2018 roku inicjował i koordynował działania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi w Urzędzie Metropolitalnym oraz w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Rozwijał współpracę z ośrodkami naukowymi, administracją centralną i partnerami biznesowymi w obszarze opracowywania oraz testowania usług z wykorzystaniem BSP. Był również autorem koncepcji Metropolitalnej Szkoły Dronowej, którą ukończyło już 75 urzędników GZM.
Absolwent studiów magisterskich na Politechnice Śląskiej oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim i Akademii WSB, posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w realizacji projektów w branży telekomunikacyjnej, finansowej, informatycznej, a obecnie w administracji publicznej. Jest certyfikowanym kierownikiem projektu (IPMA-C) oraz posiada doświadczenie jako asesor konkursu Polish Project Excellence Award.
Prywatnie związany jest z fotografią i zainteresowany psychologią.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii
Socjolog, filozof, pracuje w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu oraz w Instytucie Innowacji i Technologii Łukasiewicz-ITECH, interesuje się socjologią medycyny oraz społecznymi studiami nad nauką i technologią; obecnie prowadzi badania nad sceptycyzmem szczepionkowym, realizował projekty związane ze społeczną akceptacją technologii i odpowiedzialnymi społecznie innowacjami; autor m.in. „Medykalizacja nadpobudliwości. Od globalnego standardu do peryferyjnych praktyk” (Kraków 2018), „Socjologia epidemii. Wyłaniające się choroby zakaźne w perspektywie nauk społecznychģ (razem z Ł. Afeltowiczem; Toruń 2021).
KookieJar Advisory Board
Joanna has been supporting aviation companies in the regulatory, business, and communication aspects for 18 years now. She has been working for leading air carriers on the European market, airports, aircraft producers and for many global aviation entities. She has unique experience in representing companies before the Civil Aviation Authority and in working with Air Navigation Service Providers. With regard to the aviation sector, she specializes in antitrust law, intellectual property law, environmental protection issues, as well as new technology and personal data protection. She is a strategic advisor to Drone Alliance Europe – the member-driven drone industry association, helping to shape the regulations and policies for the unmanned sector. As the author of the social campaign focused on raising awareness of the drone safe and secure integration with other airspace users, she invited 20 industry partners to contribute to the safer sky at the proximity of Polish Airports. Her awareness campaign was carried out at Warsaw’s Chopin Airport and partnered by the Ministry of Digitization. She has been organizing many international and local conferences devoted to airport and airline business as well as unmanned systems. She moderated and organized panels at ILA Berlin, Eurosatory, Le Bourget, Amsterdam Drone Week. She supported SSW Pragmatic Solutions, Dentons Global Advisors and PWC in the aviation projects as a team leader and aviation expert. Currently she works as a Dean’s Plenipotentiary for Internationalization at Lazarski Aviation Academy.
Polska Izba Systemów Bezzałogowych
Prezes Zarządu firmy Terra Hexen. Absolwent studiów MBA Akademii Koźmińskiego, European Academy of Diplomacy i Akademii Obrony Narodowej, podyplomowych studiów z Zarządzania i Marketingu.
Ekspert i doradca w zakresie budowania sieci partnerskich i franczyzowych. Ukończył wiele szkoleń z zakresu sprzedaży, przywództwa, budowania relacji, PR, NLP, Kaizen, jak również negocjacji międzynarodowych przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Posiada uprawnienia pełnomocnika systemu ISO 27001 związanego z zarządzaniem bezpieczeństwem informacji, jak również uprawnienia audytora bezpieczeństwa. W 2014 roku został uhonorowany tytułem absolwenta VIP Uniwersytetu Łódzkiego. Jest członkiem Rady Łódzkiej Izby Przemysłowo Handlowej.
List Content
Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych RODO, Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119) Uczelnia Łazarskiego informuje, iż:
Uczelnia działając na podstawie uzasadnionego interesu jakim jest prowadzenie dokumentacji organizowanych wydarzeń oraz przekazywanie informacji o nich, informujemy, że podczas „Konferencji naukowej: Prawa pasażerów lotniczych”, będą wykonywane, za pośrednictwem wyznaczonej osoby/osób, w jej trakcie zdjęcia oraz będzie nagrywany materiał filmowy. Każdy z uczestników biorąc udział w wydarzeniu akceptuje, że jego wizerunek umieszczony na fotografiach i materiale filmowym może zostać rozpowszechniony na stronach internetowych należących do Uczelni oraz na fanpages Uczelni na portalu społecznościowym Facebook, Instagram oraz Linkedin. Uczestnikom wydarzenia przysługuje możliwość wycofania udzielonego zezwolenia w każdym czasie, wycofanie zgody podczas wydarzenia powinno być złożone bezpośrednio do przedstawiciela Organizatora wykonującego zdjęcia.